کاتالوگ

رای دادن به این مورد
(2 رای)
منتشر شده در: مقالات

کاتالوگ نوعی از تبلیغات درعرصه تولید، تجارت وخدمات می باشد که ....

 

کاتالوگ :

کاتالوگ نوعی از تبلیغات درعرصه تولید، تجارت وخدمات می باشد که می تواند در برقرار کردن ارتباط مستقیم و چگونگی انتقال مفاهیم و تبادل اطلاعات به مخاطب، نقش به سزایی داشته باشد .

از خلق کاتالوگ در جهان تبلیغات مدت زیادی نمی گذرد. به وجود آمدن تنوع در تولیداتبرای جامعه مصرفی، عرصه تبلیغات را چنان تحت تاثیر قرار داد که دیگر محصول تولید شده بدون تبلیغات وسیع، جایی در بازار نداشت. به ناچار رفته رفته برای هدایت افکار وسیع جامعه باید چاره ای اندیشید تا با روش جدید تری بتوان بازار موجود را از دست رقبا ربود و این امر مهم نیاز به نوآوری در عرصه گرافیک را باعث شد. این نوآوری خلق شیوه ی نوینی از پدیده های گرافیک بود تا « پیام گیرها » بتوانند در فرصت مناسب و با شرح و تصاویری که در این وسیله تبلیغاتی درج شده بود ، با تولیدات عرضه شده آشنا شوند.

شناخت تولید چه از لحاظ کمی و چه از لحاظ کیفی ـ نشان تصاویر تولید ـ معرفی شاخه های مختلف تولید ـ معرفی ساختار و مشخصات فنی از طریق متن نوشتاری وهمه و همه از عملکردهای سنجیده کاتالوگ بود .

در اوایل تنظیم و خلق، کاتالوگ به صورت یک برگه پشت و رو بود که بیشتر به تراکت شبیه بود ولی روی جلد آن حال و هوای پوستر داشت و ابعاد آن به صورت استاندارد ۳۰×۲۱در کشور فرانسه تعریف شد. طبق این تعریف کاتالوگ ها معمولا از دو برگ بیشتر هستند و علاوه بر بیان تصویری از متون نوشتاری جهت معرفی و جذب وهدایت مخاطبین استفاده می شود .

مهترین دلیل برای استفاده از کاتالوگ همان قادر ساختن افراد جامعه برای شناخت تولیدات و خدمات « بدون نیاز به واسطه » و رویت محصولات و مطالعه آن در « فرصت مناسب » به جهت قابل  « حمل و نقل »  بودن وهمچنین جایگزینی مناسب برای پوستر و دیگر موارد تبلیغاتی است.

کاتالوگ ها معمولا به دو صورت معرفی می شوند :

1- یا وسیله ای برای معرفی یک محصول از چندین محصول تولید شده می باشند.  ( تک محصولی )

2- یا وظیفه معرفی چندین محصول جدید با عملکردهای مختلف را بر عهده دارد. ( چند محصولی )

آنچه با دید در یک کاتالوگ خوب منظور شود:

1- خلاصه ای از معرفی نام و عملکرد کارخانه تولیدی و شناساندن فعالیت ها در شروع مباحث کاتالوگ .

2- معرفی امتیازات و رتبه های تولید ( استاندارد ـ ایزوهای موجود و …..)

3-  معرفی هرچه بیشتر در خصوص دیدترین و بهترین ساخته ها و خدمات .

4-  دادن اطلاعات و راهنمایی صحیح به پیام گیر ها به جهت مشخصات فنی ـ خدمات ارایه شده ـ قابلیت های خاص و وجه تمایز آن نسبت به تولیدات متشابه ، چه در تولیدات گذشته کارخانه و یا آنچه در بازار فعلی موجود می باشد .

5-  وجود تصاویر و متن نوشتاری در کاتالوگ میزان تصمیم گیری و انتخاب صحیح را برای مخاطب سهل و آسان می کند و اوست که با دیدن و خواندن موارد فوق به زمان انتخاب و تصمیم گیری خود سرعت می بخشد .

6- کاتالوگ دید مقایسه ای به وجود می آورد .بدین صورت که پیامگیر و یا مخاطبین از بین چند محصول معرفی شده به جهت مدل ـ کیفیت ـ کاربری ـ استحکام و از همه مهمتر هزینه برنامه ریزی شده جهت خرید و غیره ، بتواند یکی را که با شرایط او سازگار است انتخاب و خریداری کند .

7- با درج آدرس ، تلفن و آدرس اینترنتی ، بتوان شناخت بیشتر را برای مخاطب فراهم کند .

از ویژگی های کاتالوگ می توان به موارد زیر اشاره کرد .

1- قابل حمل بوده و مطالعه آن در زمان فراغت .

2- خلاصه گویی و پرهیز از هر نوع افراط در توضیح بیشتر موارد درج شده در کاتالوگ .

3- ارتباط برقرار کردن بدون واسطه با پیام گیر

4- ترکیب تصویر با متن در جهت شناخت بیشتر مخاطب .

5- به جهت فرصت مناسب برای مطالعه داشتن ، انتخاب دقیق و سنجیده را برای مخاطب مهیا می کند .

6- کاتالوگ ها به جهت انتقال اطلاعات و موارد ذکر شده در بالا نسبت به پوستر و تراکت فراتر و سنجیده ترعمل می کند.

.
مشاهده 8171 مرتبه
مجموعه های بیشتر: « بروشور

1 نظر

نظر بدهید!!!

کادرهایی که با علامت (*) مشخص شده اند وارد کردن اطلاعات در آنها الزامی می باشد. کد HTML مجاز نیست.