اصول چاپ در کارت ویزیت

رای دادن به این مورد
(2 رای)

 

در این مقاله به بررسی برخی از اصول چاپ و طراحی کارت ویزیت می پردازیم ...

 

 

سایز کارت ویزیت :

سایز کارت ویزیت بسته به نوع و نحوه ی چاپ آن، متفاوت است و از انواع متداول آن می توان به سایز 4.8*8.6 و 5.5*8.5 برای شیت های عمومی و 5*9 برای چاپ دیجیتال و اختصاصی اشاره کرد که به غیر از فرم های عمومی در موارد دیگر سایز به دلخواه مشتری قابل تغییر می باشد.

 

 

 

حاشیه در کارت ویزیت :

در چاپخانه برای چاپ کارت ویزیت تعداد زیادی کارت همزمان روی یک زینک قرار می گیرند و پس از چاپ شدن به وسیله ی یک تیغ مخصوص کارت ها از هم جدا و آماده می شوند. بهتر است در چاپ کارت ویزیت از هر سمت 3 الی 4 میلیمتر فاصله گذاشته شود تا بخش های اصلی کارت که حاوی اطلاعات مهم است دچار آسیب نشوند. البته این فاصله به معنی گذاشتن حاشیه ی سفید دورتادور کارت نیست بلکه ایجاد یک فضای فرضی جهت جلوگیری از اشتباه دستگاه است که برای ایجاد این فاصله می توان از خطوط فرضی یا Graid  استفاده کرد.

 

اصول رنگ بندی در طراحي كارت ويزيت

 

مد رنگی مخصوص چاپ مد CMYK است تا حالت اصلی رنگ ها حفظ شود و رنگ طبیعی را پس از چاپ نمایش دهد . نکته ی قابل توجه این است که برای نمایش صحیح رنگ ها در مانیتور پس از انتخاب حالت مد رنگ CMYK باید مانیتور شما کالیبره شده باشد تا رنگ های اصلی نمایش داده شوند. ذخیره ی فایل با پسوند TIFF پس از طراحی نیز باعث حفظ بهتر کیفیت و رنگ ها می شوند. پسوند JPG نیز پسوند خوبی است اما این پسوند بیشتر برای کارهایی که در مانیتور نمایش داده می شوند مناسب است چون مقدار کیفیت و رنگبندی را کاهش می دهد.

.

 

رزولوشن و سایز تصاویر :

مقدار رزولوشن مناسب برای چاپ کارت را   300 DPI درنظر بگیرید. انتخاب پسوند TIFF  برای ذخیره کار و همچنین انتخاب رزولوشن 300 برای طراحی و نیز تعداد لایه های ایجاد شده هنگام طراحی می تواند تاثیر زیادی بر روی حجم کلی کار بگذارد.

بهتر است تصاویر با کیفیت و حتی بزرگتر از سایز کارت استفاده کنید و هنگام طراحی آنها را کوچکتر کنید اما از تصاویر کوچک که مجبور به بزرگتر کردن آنها هستید استفاده نکنید چرا که بزرگ کردن تصاویر باعث افت کیفیت آنها می شود.

 

کاغذ و چاپ کارت ویزیت:

سلفون مات:

(تركيب شده از كاغذ ساده + يك لايه نازك سلفون مات بر روي آن)

در حال حاضر چندين نوع سلفون مات وجود دارد. از طرفي هر چه سلفون مات نرم تر و لطيف تر باشد كار زیباتر جلوه می کند. از نظر چاپ نیز بيشتر برای كارت هايي كه از گرافيك قوي برخوردار هستند مورد استفاده قرار می گیرد. البته اين نكته را باید متذكر شد كه باعث مات شدن 2% كار هم مي شود .

 

سلفون براق:

(تر كيب شده از كاغذ ساده + يك لايه نازك سلفون براق )

اين نوع كارت ها براي متون و همچنين گرافيك هاي ساده خوب است . گرافیک پیشرفته بدليل براق بودن شفافيت كار رو بالا مي برد . چاپ کارت با این نوع سلفون سریع ترآماده می شود و قیمت مناسبی دارد.

 

گلاسه يووي:

( كاغذ گلاسه با تركيبي شميايي )

اين كاغذ نسبت به گلاسه و همچنين سلفون براق، براق تر است و بيشتر براي بروشور ها مورد استفاده قرار می گیرد. استفاده از این نوع گلاسه برای کارت ویزیت هزینه ی کمتری دارد.

 

كتان:

(خطوط الیافی شکل برجسته )

در برخی از کارت ها خطوط الیافی شکلی مشاهده می شود که برجسته هستند و به همین دلیل برای چاپ گرافیکی مناسب نیستند. و بیشتر برای کارت هایی مورد استفاده قرار می گیرد که دارای آرم و متون برای شرکت های بزرگ است.

 

PVC :

(كاغذ مخصوص Pvc )

اين نوع كارت ها بيشتر مشابه کارت های اینترنت و تلفن می باشد و از جنس pvc با ضخامت های مختلف موجود می باشد. هزینه بالایی دارند .مشاهده 11481 مرتبه

نظر بدهید!!!

کادرهایی که با علامت (*) مشخص شده اند وارد کردن اطلاعات در آنها الزامی می باشد. کد HTML مجاز نیست.