چرا هر روز بر اهمیت تبلیغات اضافه می شود!؟

رای دادن به این مورد
(1 رای)

 

 

علت استقبال مردم در سال های اخیر از تبلیغات و فضاهای تبلیغاتی چیست؟

 

 

 

هر شخص حقيقي و حقوقي هدف خاصي براي تبليغ محصول خود دنبال مي كند. اين محصول مي تواند توليد كالا يا ارائه خدمات باشد. به طور كلي خواسته هاي مديران شركت ها و كارخانجات و كشت و صنعت ها در قالب موارد زير خلاصه مي شود. البته امكان دارد اين هدف به طور مستقيم وجود نداشته باشد يا كليه اهداف به اين موضوع ختم شود :

   1- گرفتن سهم بازار

   2- افزايش درآمد

   3- تداوم فروش

   4- معرفي محصول جديد

   5- اطلاع رساني و (فرهنگ سازي)

   6- كسب اعتبار و شهرت

   7- حضور در بازار و فراموش نشدن

   8- حذف رقبا

   ارتباط با مخاطبين

   مخاطب در تبليغات در واقع هدف اصلي تبليغ كننده است. شناخت مخاطب، وضعيت شخصي و اجتماعي، روانشناسي و اطلاعات ديگر درباره او، به ما در كسب بازدهي بيشتر از تبليغات كمك مي كند كه مخاطب نيز انواعي دارد.

   مخاطب عام: تمام افراد جامعه

   مخاطب خاص: يك قشر با صنعت و حرفه خاص مانند دامداران يا كشاورزان و...

   مخاطب موردي: گروهي از جامعه كه در دوره اي خاص هدف تبليغات قرار مي گيرند مانند دانشجويان و...

   رسانه فراگير براي تبليغ

   نكته ديگري كه حائز اهميت است، انتخاب رسانه ي خوب است. در حال حاضر رسانه هاي ديداري، شنيداري، مكتوب و الكترونيك در ايران فعال هستند اما 90 سال است كه رسانه مكتوب (نشريات) ارتباط مستمر با كشاورز، توليدكننده دستگاه هاي كشاورزي و مواد غذايي و ماشين آلات مربوطه دارند و 90 درصد كشاورزان، مديران، سرمايه گذاران در انتخاب رسانه به دليل عادت فرهنگي عمدتا به مجلات تخصصي روي مي آورند. صاحب نظران معتقدند براي تاثيرگذار بودن تبليغات بايد رسانه اي انتخاب شود كه:

   1ـ ماندگار باشد.

2- تاثيرگذار باشد.

3- فراگير باشد (تيراژ بالا داشته باشد) و قيمت در قبال ارزش كار داشته باشد و نياز تبليغ با هر بودجه اي را فراهم آورد (مثل قرار دادن ضميمه يا انتخاب آگهي در اندازه هاي مختلف يا صفحات آن).

   هزينه هاي تبليغات

   انجام هر گونه تبليغ، هزينه هايي دارد كه به چهار گروه تقسيم مي شود:

   هزينه اجاره فضاي تبليغ (نوع محيط از نظر اعتبار و شهرت)

   هزينه ساخت و اجراي پيام تبليغ (نيروي انساني نرم افزارهاي تبليغاتي و ماشين). يك رسانه خوب بايد به رموز، ترفندها و شگردهاي خاص در تبليغ كه معمولا در جهت پيشبرد فروش استفاده مي شود آشنا باشد و مراحل تهيه يك آگهي مناسب ازجمله ايده پردازي، طراحي، تاييد طرح، تغييرات روز و پرداخت نهايي را بر روي آن انجام دهد و آن را به مرحله اجرا برساند.

   يكي از انواع تبليغات معرفي كالا، توليدات و خدمات در مطبوعات است كه در ميان رسانه هاي تبليغاتي از انواع مهم آن به شمار مي رود و خود نيز به سالنامه، ماهنامه، هفته نامه، روزنامه ها و ويژه نامه تقسيم مي شود. در اين ميان بهترين تبليغ آن است كه با طراحي مورد نظر به يك نشريه تخصصي ارائه شود. اين نوع تبليغ، كل موضوع از پايه گذاري و برنامه ريزي تا توليد محصول و در نهايت مصرف آن را مطرح مي نمايد. مثلا يك نشريه مناسب در حيطه كشاورزي، برنامه ريزي طرح هاي كشاورزي، بحث در مورد جايگاه زمين و سپس درباره موارد مصرف كود، سم، ادوات و وسايل آبياري جديد تا عمل آوري محصول و كاربرد و معرفي آن در قالب شركت ها و كمپاني ها را به مصرف كننده دنبال مي كند.

   از نظر مخاطب، نشريه اي حايز اهميت است كه داراي سابقه انتشار و اعتبار رسانه اي باشد. از كيفيت مناسب، اوراق خوب و چاپ رنگي در سطح نشريات اروپايي و بين المللي بهره داشته باشد، تحليل ها و گزارشات آن در بين وزارتخانه ها و سازمان ها اثرگذار باشد، اطلاعات به روز و مشكلات را مطرح كند، راهكارهايي را براي رفع آن بيان كند و توزيع مناسبي داشته باشد.

   در جوامع امروزي تبليغات به نحوي شده است كه حتي در شركت ها و كارگاه هاي كوچك نيز نياز به آن را احساس مي كنند. مخصوصا در زمان وجود بحران اقتصادي لزوم آن بيشتر احساس مي شود. در بررسي شركت هاي تبليغ كننده مشاهده شد كه براي انجام تبليغات، مهم نيست كه شركت در چه سطحي قرار دارد بلكه مهم مطرح كردن قدرت خود و ارائه آن به مشتري است.

   با توجه به رابطه تنگاتنگي كه ميان معرفي محصول و افزايش تعداد رقبا در همه زمينه ها وجود دارد، امروزه نياز در صحنه بودن احساس مي شود. در واقع شركت هايي كه به مرتبه عالي و شهرت رسيده اند از تبليغ هاي مكرري استفاده نموده اند و آن را جزء هزينه هاي تحميلي محسوب نمي كنند بلكه آن را از هزينه هاي درآمدزا به حساب مي آورند. در مقابل مديراني هستند كه آن را تحميلي و يك امر هزينه ساز مي دانند و به تبليغ بي اعتنا هستند. در بررسي به عمل آمده، كاملا مشخص شد كساني كه مرتب در صحنه حضور داشته اند، بازار رقابت را به سوي خود كشانده اند و فروش و ارايه خدمات بيشتري داشته اند.

   نتيجه گيري

   1- خود را معرفي كنيم.

   2- محصول و يا خدمات خود را در محيط تخصصي ارائه دهيم.

   3- محيط درج آگهي از نظر اعتبار آن را در نظر داشته باشيم.

   4- نسبت به خدمات توزيع و كيفيت آن اهميت بدهيم.

   5- معرفي محصول در جايگاه هاي ويژه و نمايشگاه ها، و حضور دائم در آنها را حائز اهميت بدانيم.

   كه بهترين در جهان و كوچكترين در ايران باشيم.

 
مشاهده 8580 مرتبه

نظر بدهید!!!

کادرهایی که با علامت (*) مشخص شده اند وارد کردن اطلاعات در آنها الزامی می باشد. کد HTML مجاز نیست.